Home
Conference Programme
Message from Conference Chair
Authors Index
Organising & International Advisory Committee
Sponsors
 

 Papers

The conference papers are divided into the following topics:
  Keynote
TU01 : Information and Communication Systems I
TU02 : Computer Vision and Image Processing I
TU03 : Computer Human Interaction I
TU04 : Information and Communication Systems II
TU05 : Computer Vision and Image Processing II
TU06 : Computer Human Interaction II
TU07 : Fuzzy Logic and Intelligent Methods
TU08 : Mobile Data Computing
TU09 : Information Technology in Management and Governance
WE01 : Information and Communication Systems III
WE02 : Information Technology in Business Administration
WE03 : Information System Management I
WE04 : Data Mining and Agents I
WE05 : Computer Vision and Image Processing III
WE06 : Information System Management II
WE07 : Data Mining and Agents II
WE08 : Simulation Methodology
WE09 : Visual and Information Processing
WE10 : Information System Management III
WE11 : Telecommunication Networks I
WE12: Intelligent Computational Methods I
WE13: Telecommunication Networks II
WE14: Handheld and Firmware Engineering
TH01 : Distributed and Parallel Computing
TH02 : GIS and Remote Sensing
TH03 : Intelligent Computational Methods II
TH04 : Biomedical System and Bioinformatics I
TH05 : Intelligent Computational Methods III
TH06 : Computer Vision and Image Processing IV
TH07 : Biomedical System and Bioinformatics II
TH08 : Information Technology in Education
TH09 : Computer Vision and Image Processing V
TH10 : Biomedical System and Bioinformatics III


Keynote.
Session Chairperson: David Tien, Charles Sturt University, Australia
TU01:
Information and Communication System I.
Session Chairperson: Steven Woodhouse, NSW Lands, Australia
TU02:
Computer Vision and Image Processing I.
Session Chairperson: Jaekyong Jeong, Chungnam National University, Korea
TU03:
Computer Human Interaction I.
Session Chairperson: Tomohiro Hase, Ryukoku University, Japan
TU04:
Information and Communication Systems II.
Session Chairperson: Makoto J. Hirayama, Kanazawa Institute of Technology, Japan
TU05:
Computer Vision and Image Processing II.
Session Chairperson: Inkyung Lee, Kyonggi Institute of Technology, Korea
TU06:
Computer Human Interaction II.
Session Chairperson: Hiroshi Nakajima, OMRON Corporation, Japan
TU07:
Fuzzy Logic and Intelligent Methods.
Session Chairperson: Roberto Legaspi, Osaka University, Japan
TU08:
Mobile Data Computing.
Session Chairperson: Niko Kotilainen, University of Jyväskylä, Finland
TU09:
Information Technology in Management and Governance.
Session Chairperson: David Tien, Charles Sturt University, Australia
WE01:
Information and Communication Systems III.
Session Chairperson: Charles Watson, University of New England, Australia
WE02:
Information Technology in Business Administration.
Session Chairperson: Chiu-Kuo Liang, Chung Hua University, Taiwan
WE03:
Information System Management I.
Session Chairperson: Ryu Watanabe, KDDI R&D Laboratories, Inc., Japan
WE04:
Data Mining and Agents I.
Session Chairperson: Graham S. Woods, James Cook University, Australia
WE05:
Computer Vision and Image Processing III.
Session Chairperson: John R Rankin, La Trobe University, Australia
WE06:
Information System Management II.
Session Chairperson: Willem Selen, Middle East Technical University, Turkey
WE07:
Data Mining and Agents II.
Session Chairperson: Seungseok Kang, Seoul National University, Korea
WE08:
Simulation Methodology.
Session Chairperson: K. Kruczynski, Leipzig University of Applied Sciences, Germany
WE09:
Visual and Information Processing.
Session Chairperson: R. Mukundan, University of Canterbury, New Zealand
WE10:
Information System Mauagement III.
Session Chairperson: Rachna Dhand, Murdoch University, Australia
WE11:
Telecommunication Networds I.
Session Chairperson: Koji Hashimoto, Iwate Prefectural University, Japan
WE12:
Intelligent Computational Methods I.
Session Chairperson: Nagayoshi Yamashita, Osaka University, Japan
WE13:
Telecommunication Networks II.
Session Chairperson: Douglas L. Maskell, Nanyang Technological University, Singapore
WE14:
Handheld and Firmware Engineering.
Session Chairperson: Yung C. Liang, National University of Singapore, Singapore
TH01:
Distributed and Parallel Computing.
Session Chairperson: Haruhiko Sato, Hokkaido University, Japan
TH02:
GIS and Remote Sensing.
Session Chairperson: Kikuhito Kawasue, University of Miyazaki, Japan
TH03:
Intelligent Computational Methods II.
Session Chairperson: Lee Jong Bae, Korea Electronics Technology Institute, Korea
TH04:
Biomedical System and Bioinformatics I.
Session Chairperson: Golam Sorwar, Southern Cross University, Australia
TH05:
Intelligent Computational Methods III.
Session Chairperson: Myoung-Jo Jung, Chungnam National University, Korea
TH06:
Computer Vision and Image Processing IV.
Session Chairperson: Hidetoshi Nonaka, Hokkaido University, Japan
TH07:
Biomedical System and Bioinformatics II.
Session Chairperson: Hanh Le, University of Cape Town, South Africa
TH08:
Information Technology in Education.
Session Chairperson: David Tien, Charles Sturt University, Australia
TH09:
Computer Vision and Image Processing V.
Session Chairperson: H. Haron, Universiti Teknologi Malaysia, Malaysia
TH10:
Biomedical System and Bioinformatics III.
Session Chairperson: Jules-Raymond Tapamo, University of KwaZulu-Natal, South Africa

ISBN: 978-0-9803267-2-7 © ICITA 2008. All Rights Reserved.